Adilye Teyze Anaokulu

Merak Edilenler

  1. Home
  2. »
  3. Merak Edilenler

Muharrem Yellice: Adile Teyze Eğitim Kurumunun Kurucusudur. Altı yıllık öğretmen okulu mezunudur. Pedagojik formasyonunu 4 yıllık İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nda tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Türkoloji mezunudur. 25 yıl İlkokul, Lise, Eğitim Enstitülerinde öğretmenlik ve idarecilik yapmıştır.

Adile Yellice: Kurumun Müdürü ve Eğitim Koordinatörüdür.  Öğretmen okulu mezunu ayrıca Anadolu Üniversitesi  Eğitim Fakültesi mezunudur. 20 yıl ilkokul öğretmenliği yapmıştır.

Begümhan Yellice Yüksel:  Adile Teyze Eğitim Kurumunun eğitim danışmanıdır. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere Leeds Üniversitesi’nde okul öncesi eğitimle ilgili lisans üstü eğitimini, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri özel eğitim bölümünde de doktorasını tamamlamıştır. Şu anda Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Personeli hafta sonları hizmet içi eğitimle çağdaş bilgilerle donatır.

Eğitim anlayışımız tamamen görerek algılayarak oluştu. Kurucular Muharrem Yellice ve Adile Yellice 1995 yılında tüm Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika eyaletlerine yaptıkları seyahatlerde 1-15 yaş çocuklarının eğitimlerini incelediler. Türk Milli Eğitim sisteminde dikkate alarak birey bilincinin oluşmasına dönük eğitim anlayışlarını şirket kadrolarında çalışan personeli hizmet içi eğitimden geçirerek sağladılar.

Fatih Volkan Yüksel: Volkan Bey, Hacettepe İngilizce Tıptan mezun olduktan sonra, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Psikiyatri İhtisasını tamamlamıştır. Kendisi ve ekibi Adile Teyze Eğitim Kurumunda düzenli anne-baba eğitimi vermekte ve kurum çalışanlarına ve velilere psikolojik danışmanlık yapmaktadırlar.

Bilgehan Yellice: Adile Teyze Eğitim Kurumu binasının iç mimarisi tasarımlarını yuva çocuklarının duygu dünyalarına göre tasarlamıştır. Mimarlık eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tamamlamış ve mezuniyet tezini okul öncesi binalar üzerine yapmıştır. Lisans üstü eğitimini Amerikada tamamlamıştır.

Duygu Yellice: Atatürk Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü bitirmiştir. İki çocuk annesi olup Bilgehan Yellice’nin eşidir.

Okulumuzda beslenme uzmanımızın önerileri doğrultusunda hazırlanan yemek menüsü her ay web sayfamızda yayınlanmaktadır.. Çocuklarımıza her gün sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısından oluşan 3 öğün yemek servisi yapılmaktadır. Yemeklerimiz kadrolu aşçımız tarafından, hijyenik ortamlarda, gıda kalitesine son derece özen gösterilerek hazırlanmaktadır. Adile Teyze’de doğal olmayan, katkı maddesi içeren hiçbir yiyecek ve içecek çocuklarımıza verilmemektedir. Tarhana, reçel, zeytin gibi yiyecekler bizzat yuvamızda temiz, hijyenik ortamlarda özenle çocuklarımız için hazırlanmaktadır. Ayrıca hormonsuz sebze ve meyveler de kendi bahçelerimizde yetiştirilerek çocuklarımıza sunulmaktadır. Kullanılan süt ve süt ürünlerinde kaliteli markalar kullanılmaktadır. Et ve et ürünlerini güvendiğimiz kasabımızdan alarak, kıymayı dahi parça etten seçerek hazırlatmaktayız. Yeme problemi olan çocuklarımız ile ilgili velilerimizle birebir görüşülerek çözüm önerilerinde bulunulmaktadır.

Velilerimizden eğitim yılı başlangıcında çocuklarının sağlık durumları ile ilgili bilgilerin sorulduğu bir form doldurmaları istenir. Bu formdan elde edilen bilgiler doğrultusunda çocuğun herhangi bir rahatsızlığı, alerjisi vb. durumları var ise aile ile işbirliği içinde hareket edilerek yuvamızda yapılması gereken her türlü müdahale özenle gerçekleştirilir. İlaç kullanması gereken çocuklarımızın ilaçlarının üzerine isimleri, kullanma saati ve miktarı öğretmen tarafından yazılır. Öğretmenlerimiz tarafından “İlaç İzleme Formu” na çocuklarımıza hangi saatte ne kadar miktarda ilaç verildiyse kaydedilir ve veliye bilgi verilir. Ailelerin onayı olmadan okulda hiç bir ilaç verilmez.

Okulda çocuk hastalanırsa, örneğin; ateşi 37 °C’yi geçerse, yoğun kusma veya ishal yaşarsa, sürekli karnı ağrırsa vb. hemen aileye haber verilir. Gerekirse aileyle iletişim kurularak ve onay alınarak en yakın sağlık kuruluşuna götürülür.

Çocuklarımızın sağlık sorunları olduğunda, örneğin; biraz ateşli veya keyifsiz olduklarında evde kalıp dinlenmeleri kendileri ve diğer arkadaşlarına hastalık bulaştırmamaları açısından çok önemlidir. Bu nedenle hasta çocuklarımız diğer çocukların sağlığını tehdit etmemeleri ve daha çabuk iyileşebilmeleri için hastayken okula alınmazlar.

Binamızda hijyenik bir ortam için her türlü fiziksel koşullar sağlanmıştır. Sınıflarda bulunan halı ve mineflolar anti-bakteriyeldir. Uyku saatinde ve yuvamız kapanmadan önce olmak üzere binamız günde iki kere temizlenerek, havalandırılmaktadır. Cumartesi günleri ise yuvamızda genel temizlik yapılmaktadır. Temizlik malzemeleri sağlığı tehdit etmeyen kaliteli ürünlerden seçilmektedir. Profesyonel makinalarla kurumumuz düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

Okul bahçemizden sınıf içlerine kadar her bölümümüz çocuklarımızın güvenliğini sağlayacak biçimde düzenlenmiştir. Okul dış kapımız her zaman kapalı ve kilitli bir şekildedir. Dışarıdan gelen kişiler zile basarak içerideki bir personelin kapıyı açması ile kurum içine alınırlar.

Çocuklar, veli harici kimseye bilgi verilmediği sürece teslim edilmemektedir. Olası bir durumda velilerimizin çocuğu teslim alacak kişinin ismini, yakınlık derecesini okulumuza bildirmeleri gerekmektedir. Teslim alacak kişi çocuğumuzu almaya geldiğinde mutlaka kimliği ile gelmelidir.

Okulumuzda bulunan kadrolu güvenliğimiz yabancı kişilerin okula alınmasını engelleyerek çocuklarımızın her türlü güvenliğini sağlamakla görevlidir.

Çocuklarımız kadrolu servis şoförümüz ve servis öğretmenimiz eşliğinde evlerinden alınarak, evlerine bırakılırlar. Çocuklarımızın ev ve okulumuz arasında güvenli ve rahat yolculuk yapmaları için her türlü detay düşünülmüştür. Tüm koltuklar emniyet kemerlidir. Her an rahat ulaşabilmeniz için servis sorumlumuzun cep telefonu sürekli açıktır.

Okulumuz sabah 07:30’da açılıyor ve akşam 18:30’da kapanıyor. Servisimiz de bu saatler arasında çalışmaktadır.

Kurumumuz 12 ay hizmet vermektedir. Resmi tatillerde, milli ve dini bayramlarda tatildir. Valilikçe özel durumlarda ilan edilen zamanlarda okul tatilleri uygulanmaktadır.

Personelimiz en kıymetli gücümüzdür. Adile Teyze  Anaokulu, Anasınıflarında  deneyimli personellerimiz çalışmaktadır. Hepsi çocuk gelişimi mezunudur ve çocuk psikolojisi açısından hizmet- içi eğitimden geçmişlerdir. Kendileriyle barışık, çocukları seven, mesleki anlamda donanımlı kişilerdir. Adile Teyze Anaokulu, Anasınıfı ve Yaz okulları tüm çalışanlarıyla büyük bir ailedir. Çocuklarımız sevgi ortamında sevgiyle beslenirler.

Anne-babaların eğitime katılımı, okul ve ev arasındaki devamlılığı sağlaması açısından önemlidir. Anne-babalar etkinliklere katılımları sayesinde çocukları ile nasıl etkili iletişim kuracaklarını, çocukların okulda öğrendiklerini evde nasıl destekleyeceklerini görürler ve çocuklarının belirlenen gelişim hedeflerine daha çabuk ulaşılmasına katkıda bulunurlar. Velilerimizin meslek tanıtımı, çocuklarla birlikte yaptıkları etkinlikler (pasta yapma, hikaye okuma, şarkı söyleme vb.) gibi faaliyetlerde okul yaşantısı içinde yer almaları bizleri çok mutlu etmektedir. Okul-Aile işbirliğinin sağlıklı kurulabilmesi için de yazılı iletişim kaynaklarının (iletişim defteri, bülten gibi) dikkatli okunması önemlidir.

Velilerimiz her zaman çocukları ile ilgili bilgi almak için okulumuzu arayabilir, ziyaret edebilir, okul idaresi ile görüşebilirler. Ancak öğretmenlerimizin eğitim saatlerinin bölünmemesi için acil bir durum olmadığı müddetçe görüşmelerin 2-3-4 yaş grubu çocuklarımız için uyku saati olan saat 13:00-15:00 arasında yapılması, 5-6 yaş grubu çocuklarımız için ise branş öğretmenlerinin saatlerine denk gelen saatleri kurum idaresinden öğrenerek bu saatlerde yapılması gerekmektedir.

Aylık bültenlerde bir ay içinde yer alan temalar, kavramlar, projeler, aile katılımı, sosyal aktivitelerin içerikleri, fen ve doğa çalışmaları, geziler, çeşitli şarkılar, parmak oyunları, tekerlemeler, bilmecelerden örnekler, velilerimizle paylaşmak istediğimiz duyurularımız ve rehberlik yazılarımız bulunmaktadır.

Çocuklarımız anne-baba dışında anne ve babanın onayı olmadığı sürece hiç kimseye teslim edilmemektedir. Aile yakınlarından birisinin çocuğu alması istendiği durumlarda, günlük sözlü talimatın veli tarafından okula iletilmesi gerekmektedir. Çocuğu alacak üçüncü şahısların kimliği mutlaka kontrol edilerek çocuk teslim edilmektedir. Çocuğu her gün okuldan alacak kişiler için, veliden eğitim yılı başında imzalı kağıt alınmaktadır.

Okulumuza henüz tuvalet eğitimi kazanmamış çocukları kabul ediyoruz. Gün içinde, temizlikleriyle ilgili alanda eğitim almış ve deneyimli personelimiz ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Çocuklarımız tuvalet eğitimine hazır duruma geldiklerinde okul-aile işbirliği ile çocuklarımıza tuvalet eğitimi verilmektedir.

Çocuk hangi yaşta olursa olsun uyum süreci çocuğun bireysel özellikleri, anne baba tutumu, yaşadığı çevresel koşullardan etkilenmektedir. Kurum yetkililerimiz ilk günlerde çocuğu gözleyerek ve aileyle yüz yüze görüşerek uyum süreci konusunda ailelere açıklamalarda bulunarak aileyi yönlendirmektedir. Çünkü her çocuğun ve ailenin uyum sürecinde vermiş olduğu tepkiler farklıdır ve bireysel özellikler doğrultusunda yönlendirmeler yapılmaktadır. Adile Teyze olarak biz ilk bir hafta mutlaka çocuğun aileden biriyle okula gelmesini ve birlikte dönmelerini talep ediyoruz. İlk günlerinde birer saatle başlayan çocuklarımız bir hafta boyunca kademe kademe tam güne geçirilmektedir. Çocuğun alışkanlıkları (Örn; emzik emme, ayakta sallanma gibi) ilk günlerde hiçbir şekilde değiştirilmemekte, çocuk her tür okul kuralından muaf tutulmaktadır. Böylece çocuk arkadaşlarına, öğretmenlerine ve okuluna endişesiz bir şekilde alışmakta, kendini rahat ifade edebilmekte ve okulumuza güveni artmaktadır. Şüphesiz ki, alışma süresi çocuktan çocuğa değişmektedir. Bazı çocuklar bir haftada alışırken, bazılarında bu süreç birkaç haftayı bulabilmektedir.

Aylık aidatımız yüzme, piano, bale, mental aritmetik gibi bireysel eğitim verilen branş derslerimiz dışındaki tüm branş derslerini (İngilizce, müzik, ritmik dans, halk oyunları, satranç), sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısını, psikolojik danışmanlık hizmetlerimizi ve 5 günlük eğitime yönelik diğer tüm unsurları kapsamaktadır.

Eylül-Haziran ayları arasında sınıflarımızda kontenjanımız sınırlı olduğu için çocuğunun kontenjanının sabit kalmasını isteyen velilerimiz gelmediği günlerin ücretini tam ödemektedirler.

Branş öğretmenlerimizin hepsi alanlarında eğitim almış, deneyimli kişilerdir.

Köklü deneyimimiz ve velilerimizden gelen geri dönüşler ve birçok ülkede yapılan araştırmalar, çocukların 2 yaşından itibaren ikinci hatta üçüncü dili öğrenebildiklerini göstermektedir.