YAŞAYAN DEĞERLER

Araştırmalar saygılı, güvenilir, adil, sorumluluk sahibi kişilerin yaşamlarında daha başarılı olduklarını göstermiştir. Etik değerleri önemsemeyen ve bu değerlere uymayan bireylerin, iş, aile ve sosyal yaşamlarında başarılı ve mutlu olmadıkları araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yaşayan değerler programının amaçları; iyi karakterli bireyler yetiştirmek, temel değerleri pekiştirmek, çocukların kendisine ve topluma yararlı olacak temel değerleri psikolojik, bilişsel ve sosyal gelişimlerine uygun olarak kazanmalarını sağlamak, çocukların kazandıkları değerleri davranışla ifade etmeleri yönünde fırsat vermektir.

Çocuklar temel değerleri okul öncesi dönemde kazandıkları için bu dönem kritik bir dönemdir ve bilinçli bir şekilde çocuklara saygı, sevgi, sorumluluk, paylaşma, hoşgörü, dürüstlük, sabır, işbirliği gibi değerler öğretilmelidir.

Yaşayan Değerlere ilişkin eğitim; bebeğin doğduğu andan itibaren ilk bulunduğu çevre olan ailede başlar. Aile içindeki bireyler özellikle anne ve baba, çocuğun ilk olarak model aldığı ve taklitlerle doğru davranışları öğrenmeye çalıştığı kişilerdir. Çocuklar değerleri, okul öncesi kurumlarında ve zorunlu eğitime başladıkları dönemde öğrenmeye ve içselleştirmeye devam edeceklerdir.

Anaokullarımızda  her ay değerler ile ilgili ele alınan bir  konu, çocuklarımızın yaş seviyeleri doğrultusunda grup öğretmenlerimiz tarafından dramatizasyon, hikâye tamamlama, resim yapma, scamper etkinlikleri, problem çözme becerisini kazandırmaya dayalı faaliyetler, sosyal becerileri geliştirmeye ve toplumsal kuralları kazandırmaya yönelik grup çalışmaları vb. yöntemler kullanılarak işlenmektedir. Ailenin de çocukların değerleri kazanmaları üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak, Yaşayan Değerler Programı'na, anne-babaların da katılımı sağlanmaktadır. Her ay ulaştırdığımız bültenlerde; ayın değeri ve o değer ile ilgili yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, velilerimizin de o ay işlenecek değeri evde çocukları ile pekiştirmeleri istenmektedir.

Anasayfa | Hakkımızda | Neden Adile Teyze | Basında Biz | Site Haritası | İletişim

Anaokulu Eğitim Programlarımız | Çocuk Kulübü Eğitim Programlarımız | Yaz Okulu Eğitim Programlarımız | İngilizce Eğitim Programlarımız

Adile Teyze Eğitim Kurumları adileteyze.com web sitesinde ve adileteyze.com uzantılı subdomainlerinde hazır bulunan ya da herhangi bir şekilde bilgiler ile bağlantılı, ayrıca doğrudan veya dolaylı olarak atıf yapılan bağlantılar (“harici linkler”) üzerinden ulaşılan başka web sitelerinin bilgileri nedeniyle , doğrudan veya dolaylı yoldan gelen zararlar için sorumluluk kabul etmemektedir; buna elde edilemeyen kazançlar da dahildir. Kişisel bilgi edinme dışında, sunulan içeriklerin ve verilerin başka amaçlar için kullanılmasına veya çoğaltılmasına, sadece önceden yazılı onayın alınmasıyla izin verilmektedir
Kaynağın doğru belirtilmesi şartıyla bilimsel alıntı yapma hakkı mahfuz kalmaktadır. Lütfen tam URL ve ayrıca erişiminizin tarihini belirterek alıntı yapınız.

Her Hakkı Saklıdır. Copyright 1995 - 2022 © Adile Teyze Özel Eğitim Kurumları Ltd. Şti.

Kurumsal Gizlilik Politikası

Personel Girişi

Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.