PROJE YAKLAŞIMI

Proje çalışmaları, okul öncesi eğitim ve temel programlardaki ünite ve konuların tersine, öğrenmeye değer bir konu hakkında çeşitli başlıkların derinlemesine incelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Proje çalışmalarının temel özelliği, çocuklar ya da öğretmenler tarafından önerilen bir konu hakkındaki sorulara yanıtlar bulmak için araştırma yapılmasıdır.

Proje çalışmalarının amacı, öğretmenler tarafından ortaya atılan sorulara doğru yanıtlar aramaktan çok kendi sorularını sorarak araştırma yapıp, sorulara yanıtlar bulmaktır. Proje yaklaşımının genel amacı, çocukların zihinsel yaşantılarını geliştirmektir. Zihin teriminin kapsamında bilgi ve becerilerinin yanı sıra duygusal, ahlaki ve estetik duyarlılık bulunmaktadır. Proje yaklaşımı, çocukların sorular oluşturmasını, problem çözmesini, çevredeki önemli konulara ilişkin bilinçlerinin arttırmasını desteklemektedir. Proje yaklaşımında öğretmenin etkin olduğu bir eğitim programı yerine; çocukları merkez alan, onların yaratıcılıklarını, çevreye karşı duyarlılıklarını, bilişsel gelişim süreçlerini ve diğer gelişim alanlarını destekleyen eğitim programı uygulanmaktadır. Konular amaç değil araç olarak kullanılmaktadır. Proje çalışmalarında çocuklar, aileleri ve okuldaki diğer arkadaşları, proje konusunun seçiminden, sonuçlandırılmasına kadar tüm sürece katılır. Böylece çocuklar, etkin öğrenme ortamı içinde öğrenme sorumluluğunu kendileri üstlenir. Öğretmenin rolü, proje konularını öğretmek değil öğrenme sürecinde çocuklara rehberlik etmektir. Bu rehberlik, çocukları teşvik etme, seçenek sunma, çocukların özgür olması, yanlış yaptıklarında düzeltme fırsatı verme, çocuklarla birlikte araştırma, bilinmeyenleri birlikte keşfetme zevkini yaşamaktır.

Anasayfa | Hakkımızda | Neden Adile Teyze | Basında Biz | Site Haritası | İletişim

Anaokulu Eğitim Programlarımız | Çocuk Kulübü Eğitim Programlarımız | Yaz Okulu Eğitim Programlarımız | İngilizce Eğitim Programlarımız

Adile Teyze Eğitim Kurumları adileteyze.com web sitesinde ve adileteyze.com uzantılı subdomainlerinde hazır bulunan ya da herhangi bir şekilde bilgiler ile bağlantılı, ayrıca doğrudan veya dolaylı olarak atıf yapılan bağlantılar (“harici linkler”) üzerinden ulaşılan başka web sitelerinin bilgileri nedeniyle , doğrudan veya dolaylı yoldan gelen zararlar için sorumluluk kabul etmemektedir; buna elde edilemeyen kazançlar da dahildir. Kişisel bilgi edinme dışında, sunulan içeriklerin ve verilerin başka amaçlar için kullanılmasına veya çoğaltılmasına, sadece önceden yazılı onayın alınmasıyla izin verilmektedir
Kaynağın doğru belirtilmesi şartıyla bilimsel alıntı yapma hakkı mahfuz kalmaktadır. Lütfen tam URL ve ayrıca erişiminizin tarihini belirterek alıntı yapınız.

Her Hakkı Saklıdır. Copyright 1995 - 2022 © Adile Teyze Özel Eğitim Kurumları Ltd. Şti.

Kurumsal Gizlilik Politikası

Personel Girişi

Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.