ORFF YAKLAŞIMI

Orff yaklaşımı ile yapılan müzik eğitimi, temel olarak; taklit, araştırma ve keşif, doğaçlama ve yaratıcılık aşamalarından oluşur. Orff anlayışındaki bütün bu aşamalar “oyun ortamı” içinde gerçekleşir. Çünkü “oyun ortamı”, katılım, birlikte hareket edebilme, yaratıcılığın ortaya çıkması, bireyin kendi potansiyelini rahatça ortaya koyabilmesi ve yine bireyde merak uyandırıp motivasyonu artırması açısından önemli bir katkı sağlar.

Burada öğretmenin başlıca görevi, bu oyun ortamını eğitsel amaçlar doğrultusunda düzenleyerek, mümkün olduğu kadar “yaratıcı süreçler” halinde ilerlemesine liderlik etmektir. Bu süreçte öğretmenin rolü, öğrencileri keşfederek, öğrenmeleri yolunda desteklemek ve bu keşif sonucunda öğrencilerin geri bildirimlerinin, müziksel dönüştürme çabalarının “yaratıcı süreçler” halinde yaşanmasını sağlamaktır. Bu yolla öğretmen sınıfta ses eğitimi, çalgı eğitimi, müziksel işitme, okuma-yazma ve yaratıcılık yeteneğinin eğitimini ve müzik beğenisinin eğitimini yapar.
 
Bu yaklaşımda, temel materyaller olarak şiir, şarkı, tekerleme, oyun ve dans kullanılır. Bu materyaller elde varolanlar olabileceği gibi çocukların kendi yaratıcılıklarını kullanarak yarattıkları materyaller de olabilir. Orff sistemindeki "anında yaratıcılık" ilkesi ile çocuk kendini sürekli aktif ve yaratıcı bir ortamın içinde bulur.

Anasayfa | Hakkımızda | Neden Adile Teyze | Basında Biz | Site Haritası | İletişim

Anaokulu Eğitim Programlarımız | Çocuk Kulübü Eğitim Programlarımız | Yaz Okulu Eğitim Programlarımız | İngilizce Eğitim Programlarımız

Adile Teyze Eğitim Kurumları adileteyze.com web sitesinde ve adileteyze.com uzantılı subdomainlerinde hazır bulunan ya da herhangi bir şekilde bilgiler ile bağlantılı, ayrıca doğrudan veya dolaylı olarak atıf yapılan bağlantılar (“harici linkler”) üzerinden ulaşılan başka web sitelerinin bilgileri nedeniyle , doğrudan veya dolaylı yoldan gelen zararlar için sorumluluk kabul etmemektedir; buna elde edilemeyen kazançlar da dahildir. Kişisel bilgi edinme dışında, sunulan içeriklerin ve verilerin başka amaçlar için kullanılmasına veya çoğaltılmasına, sadece önceden yazılı onayın alınmasıyla izin verilmektedir
Kaynağın doğru belirtilmesi şartıyla bilimsel alıntı yapma hakkı mahfuz kalmaktadır. Lütfen tam URL ve ayrıca erişiminizin tarihini belirterek alıntı yapınız.

Her Hakkı Saklıdır. Copyright 1995 - 2022 © Adile Teyze Özel Eğitim Kurumları Ltd. Şti.

Kurumsal Gizlilik Politikası

Personel Girişi

Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.