1) Kurucularınız kimlerdir?

Muharrem Yellice: Adile Teyze Eğitim Kurumlarının Kurucusudur. Altı yıllık öğretmen okulu mezunudur. Pedagojik formasyonunu 4 yıllık İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nda tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Türkoloji mezunudur. 25 yıl İlkokul, Lise, Eğitim Enstitülerinde öğretmenlik ve idarecilik yapmıştır.

Adile Yellice: Yuvaların Müdürü ve Eğitim Koordinatörüdür.  Öğretmen okulu mezunu ayrıca Anadolu Üniversitesi  Eğitim Fakültesi mezunudur. 20 yıl ilkokul öğretmenliği yapmıştır.

Begümhan Yellice Yüksel:  Adile Teyze Eğitim Kurumlarının eğitim danışmanıdır. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere Leeds Üniversitesi’nde okul öncesi eğitimle ilgili lisans üstü eğitimini, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri özel eğitim bölümünde de doktorasını tamamlamıştır. Şu anda Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Personeli hafta sonları hizmet içi eğitimle çağdaş bilgilerle donatır.

Eğitim anlayışımız tamamen görerek algılayarak oluştu. Kurucular Muharrem Yellice ve Adile Yellice 1995 yılında tüm Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika eyaletlerine yaptıkları seyahatlerde 1-15 yaş çocuklarının eğitimlerini incelediler. Türk Milli Eğitim sisteminde dikkate alarak birey bilincinin oluşmasına dönük eğitim anlayışlarını şirket kadrolarında çalışan 60 dan fazla personeli hizmet içi eğitimden geçirerek sağladılar.

Fatih Volkan Yüksel: Adile Teyze Lara Şubesinin Kurucu Ortağıdır. Volkan Bey, Hacettepe İngilizce Tıptan mezun olduktan sonra, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Psikiyatri İhtisasını tamamlamıştır. Manavgat Psikiyatri Kliniği, Empati Aile Danışma Merkezi ve Empati Aktüel Psikiyatri-Psikoloji Dergisi’nin sahibidir. Ayrıca kendisi ve ekibi Adile Teyze Eğitim Kurumlarında düzenli anne-baba eğitimi vermekte ve kurum çalışanlarına ve velilere psikolojik danışmanlık yapmaktadırlar.

2) Okulunuzda uygulanan yemek menüsü ve kullanılan malzemelerle ilgili bilgi verir misiz?

Okulumuzda beslenme uzmanımızın önerileri doğrultusunda hazırlanan yemek menüsü her ay ailelerimize gönderilmektedir. Çocuklarımıza her gün sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısından oluşan 3 öğün yemek servisi yapılmaktadır. Yemeklerimiz kadrolu aşçımız tarafından, hijyenik ortamlarda, gıda kalitesine son derece özen gösterilerek hazırlanmaktadır. Adile Teyze’de doğal olmayan, katkı maddesi içeren hiçbir yiyecek ve içecek çocuklarımıza verilmemektedir. Tarhana, reçel, zeytin gibi yiyecekler bizzat yuvamızda temiz, hijyenik ortamlarda özenle çocuklarımız için hazırlanmaktadır. Ayrıca hormonsuz sebze ve meyveler de kendi bahçelerimizde yetiştirilerek çocuklarımıza sunulmaktadır. Kullanılan süt ve süt ürünlerinde kaliteli markalar kullanılmaktadır. Et ve et ürünlerini güvendiğimiz kasabımızdan alarak, kıymayı dahi parça etten seçerek hazırlatmaktayız. Yeme problemi olan çocuklarımız ile ilgili velilerimizle birebir görüşülerek çözüm önerilerinde bulunulmaktadır.

3) Okulunuzda sağlık hizmetleri nasıldır?

Velilerimizden eğitim yılı başlangıcında çocuklarının sağlık durumları ile ilgili bilgilerin sorulduğu bir form doldurmaları istenir. Bu formdan elde edilen bilgiler doğrultusunda çocuğun herhangi bir rahatsızlığı, alerjisi vb. durumları var ise aile ile işbirliği içinde hareket edilerek yuvamızda yapılması gereken her türlü müdahale özenle gerçekleştirilir. İlaç kullanması gereken çocuklarımızın ilaçlarının üzerine isimleri, kullanma saati ve miktarı öğretmen tarafından yazılır. Öğretmenlerimiz tarafından “İlaç İzleme Formu” na çocuklarımıza hangi saatte ne kadar miktarda ilaç verildiyse kaydedilir ve veliye bilgi verilir. Ailelerin onayı olmadan okulda hiç bir ilaç verilmez.

Okulda çocuk hastalanırsa, örneğin; ateşi 37 °C'yi geçerse, yoğun kusma veya ishal yaşarsa, sürekli karnı ağrırsa vb. hemen aileye haber verilir. Gerekirse aileyle iletişim kurularak ve onay alınarak en yakın sağlık kuruluşuna götürülür.

Çocuklarımızın sağlık sorunları olduğunda, örneğin; biraz ateşli veya keyifsiz olduklarında evde kalıp dinlenmeleri kendileri ve diğer arkadaşlarına hastalık bulaştırmamaları açısından çok önemlidir. Bu nedenle hasta çocuklarımız diğer çocukların sağlığını tehdit etmemeleri ve daha çabuk iyileşebilmeleri için hastayken okula alınmazlar.

4) Çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda büyümesi için temizlik ile ilgili neler yapıyorsunuz?

Binamızda hijyenik bir ortam için her türlü fiziksel koşullar sağlanmıştır. Sınıflarda bulunan halı ve mineflolar anti-bakteriyeldir. Uyku saatinde ve yuvamız kapanmadan önce olmak üzere binamız günde iki kere temizlenerek, havalandırılmaktadır. Cumartesi günleri ise yuvamızda genel temizlik yapılmaktadır. Temizlik malzemeleri sağlığı tehdit etmeyen kaliteli ürünlerden seçilmektedir.

5) Okulunuzda güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?

Okul bahçemizden sınıf içlerine kadar her bölümümüz çocuklarımızın güvenliğini sağlayacak biçimde düzenlenmiştir. Okul dış kapımız her zaman kapalı ve kilitli bir şekildedir. Dışarıdan gelen kişiler zile basarak içerideki bir personelin kapıyı açması ile kurum içine alınırlar.

Çocuklar, veli harici kimseye bilgi verilmediği sürece teslim edilmemektedir. Olası bir durumda velilerimizin çocuğu teslim alacak kişinin ismini, yakınlık derecesini okulumuza bildirmeleri gerekmektedir. Teslim alacak kişi çocuğumuzu almaya geldiğinde mutlaka kimliği ile gelmelidir.

Okulumuzda bulunan kadrolu güvenliğimiz yabancı kişilerin okula alınmasını engelleyerek çocuklarımızın her türlü güvenliğini sağlamakla görevlidir.

6) Çocuğuma okuluna götürüp getirecek servisiniz var mı?

Çocuklarımız 2012 model Wolswagen marka servis araçlarımız ile güvenli ve eğlenceli bir şekilde yolculuk yapmaktadırlar. Çocuklarımız kadrolu servis şoförümüz ve servis öğretmenimiz eşliğinde evlerinden alınarak, evlerine bırakılırlar. Çocuklarımızın ev ve okulumuz arasında güvenli ve rahat yolculuk yapmaları için her türlü detay düşünülmüştür. Tüm koltuklar emniyet kemerlidir. Her an rahat ulaşabilmeniz için servis sorumlumuzun cep telefonu sürekli açıktır.

7) Çalışma saatleriniz ve çalışma takviminiz hakkında bilgi verir misiniz?

Okulumuz sabah 7:00'de açılıyor ve akşam 7:00'de kapanıyor. Servisimizde bu saatlerde çalışmaya başlıyor. 7:00- 09:00 ve 16:00- 19:20 saatleri arasında yuvamıza ait olan servis ve kadrolu çalışan şoför ve öğretmenlerimizle çocuklar evden alınıp eve bırakılıyorlar.

Kurumlarımız 12 ay hizmet vermektedir. Resmi tatillerde, milli ve dini bayramlarda tatildir. Valilikçe özel durumlarda ilan edilen zamanlarda okul tatilleri uygulanmaktadır.

Cumartesi  günleri de hizmet veriyoruz. Bu hizmet makul bir ödeme karşılığında gerçekleşiyor.

Temmuz ve Ağustos aylarında ise ‘Yaz Okulu’ programlarımız uygulanarak,  çocuklarımıza farklı bir ortam yaratılarak okula keyifle gelmeleri sağlanmaktadır.

8) Personel seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Personelimiz en kıymetli gücümüzdür. Adile Teyze Kreş, Anaokulu, Anasınıflarında 17 yıllık elemanlarımız çalışmaktadır. Hepsi çocuk gelişimi mezunudur ve çocuk psikolojisi açısından hizmet- içi eğitimden geçmişlerdir. Kendileriyle barışık, çocukları seven, mesleki anlamda donanımlı kişilerdir. Personelimizle 17. yılımıza ulaştık…Kurumsallaştık… Adile Teyze Kreş, Anaokulu, Anasınıfı, Çocuk Kulübü ve Yaz okulları tüm çalışanlarıyla bir ailedir. Çocuklarımız sevgi ortamında sevgiyle beslenirler.

9) Aileler okul yaşantısına nasıl dahil olabilmektedir?

Anne-babaların eğitime katılımı, okul ve ev arasındaki devamlılığı sağlaması açısından önemlidir. Anne-babalar etkinliklere katılımları sayesinde çocukları ile nasıl etkili iletişim kuracaklarını, çocukların okulda öğrendiklerini evde nasıl destekleyeceklerini görürler ve çocuklarının belirlenen gelişim hedeflerine daha çabuk ulaşılmasına katkıda bulunurlar. Velilerimizin meslek tanıtımı, çocuklarla birlikte yaptıkları etkinlikler (pasta yapma, hikaye okuma, şarkı söyleme vb.) gibi faaliyetlerde okul yaşantısı içinde yer almaları bizleri çok mutlu etmektedir. Okul-Aile işbirliğinin sağlıklı kurulabilmesi için de yazılı iletişim kaynaklarının (iletişim defteri, bülten gibi) dikkatli okunması önemlidir.

10) Veliler okulu istedikleri zaman arayabiliyor ya da ziyaret edebiliyorlar mı?

Velilerimiz her zaman çocukları ile ilgili bilgi almak için okulumuzu arayabilir, ziyaret edebilir, okul idaresi ile görüşebilirler. Ancak öğretmenlerimizin eğitim saatlerinin bölünmemesi için acil bir durum olmadığı müddetçe görüşmelerin 2-3-4 yaş grubu çocuklarımız için uyku saati olan saat 13:00-15:00 arasında yapılması, 5-6 yaş grubu çocuklarımız için ise branş öğretmenlerinin saatlerine denk gelen saatleri kurum idaresinden öğrenerek bu saatlerde yapılması gerekmektedir.

11) Her ay velilere verilen bültenlerin içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

Aylık bültenlerde bir ay içinde yer alan temalar, kavramlar, projeler, aile katılımı, sosyal aktivitelerin içerikleri, fen ve doğa çalışmaları, geziler, çeşitli şarkılar, parmak oyunları, tekerlemeler, bilmecelerden örnekler, velilerimizle paylaşmak istediğimiz duyurularımız ve rehberlik yazılarımız bulunmaktadır.

12) Çocuğumu anne-baba dışında başka kişiler okuldan alabilir mi?

Çocuklarımız anne-baba dışında anne ve babanın onayı olmadığı sürece hiç kimseye teslim edilmemektedir. Aile yakınlarından birisinin çocuğu alması istendiği durumlarda, günlük sözlü talimatın veli tarafından okula iletilmesi gerekmektedir. Çocuğu alacak üçüncü şahısların kimliği mutlaka kontrol edilerek çocuk teslim edilmektedir. Çocuğu her gün okuldan alacak kişiler için, veliden eğitim yılı başında imzalı kağıt alınmaktadır.

13) Henüz tuvalet eğitimini tamamlamayan çocukları okulunuza kabul ediyor musunuz?

Okulumuza henüz tuvalet eğitimi kazanmamış çocukları kabul ediyoruz. Gün içinde, temizlikleriyle ilgili alanda eğitim almış ve deneyimli personelimiz ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Çocuklarımız tuvalet eğitimine hazır duruma geldiklerinde okul-aile işbirliği ile çocuklarımıza tuvalet eğitimi verilmektedir.

14) Kurumuza ilk defa başlayacak çocukların uyum süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Çocuk hangi yaşta olursa olsun uyum süreci çocuğun bireysel özellikleri, anne baba tutumu, yaşadığı çevresel koşullardan etkilenmektedir. Kurum yetkililerimiz ilk günlerde çocuğu gözleyerek ve aileyle yüz yüze görüşerek uyum süreci konusunda ailelere açıklamalarda bulunarak aileyi yönlendirmektedir. Çünkü her çocuğun ve ailenin uyum sürecinde vermiş olduğu tepkiler farklıdır ve bireysel özellikler doğrultusunda yönlendirmeler yapılmaktadır. Adile Teyze olarak biz ilk bir hafta mutlaka çocuğun aileden biriyle okula gelmesini ve birlikte dönmelerini talep ediyoruz. İlk günlerinde birer saatle başlayan çocuklarımız bir hafta boyunca kademe kademe tam güne geçirilmektedir.  Çocuğun alışkanlıkları (Örn; emzik emme, ayakta sallanma gibi) ilk günlerde hiçbir şekilde değiştirilmemekte, çocuk her tür okul kuralından muaf tutulmaktadır. Böylece çocuk arkadaşlarına, öğretmenlerine ve okuluna endişesiz bir şekilde alışmakta,  kendini rahat ifade edebilmekte ve okulumuza güveni artmaktadır. Şüphesiz ki, alışma süresi çocuktan çocuğa değişmektedir. Bazı çocuklar bir haftada alışırken, bazılarında bu süreç birkaç haftayı bulabilmektedir.

15) Aylık eğitim bedeli neleri içermektedir?

Aylık aidatımız piano, bale, mental aritmetik gibi bireysel eğitim verilen branş derslerimiz dışındaki tüm branş derslerini (İngilizce, müzik, ritmik dans, halk oyunları, satranç), sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısını, psikolojik danışmanlık hizmetlerimizi ve 5 günlük eğitime yönelik diğer tüm unsurları kapsamaktadır. Aidat dışında yıllık kırtasiye bedeli, gezi bedeli,  şayet talep edilirse servis ve cumartesi ücreti ödenmektedir.

16) Çocuğumun gelmediği günler için ücret ödememe gerek var mı?

Eylül-Haziran ayları arasında sınıflarımızda kontenjanımız sınırlı olduğu için çocuğunun kontenjanının sabit kalmasını isteyen velilerimiz gelmediği günlerin ücretini tam ödemektedirler.

17) Okula geldiğimde çocuğumu kamerayla izleyebilir miyim?

Okulumuzun her alanında (sınıflar, oyun odası, yemekhane, bahçe  vb.) kameralar bulunmaktadır. Velilerimiz çocuklarımızı okulumuzun veli bekleme salonunda kapalı devre kamera sistemi ile izleyebilmektedirler.

18) Branş derslerinizi veren öğretmenleriniz deneyimli profesyonel kişiler mi?

Branş öğretmenlerimizin hepsi alanlarında eğitim almış, deneyimli kişilerdir.

19) İngilizce eğitiminiz hangi yaştan başlıyor ve haftada kaç gün, hangi sıklıkta veriliyor?

18 yıllık deneyimimiz ve velilerimizden gelen geri dönüşler ve birçok ülkede yapılan araştırmalar, çocukların 2 yaşından itibaren ikinci hatta üçüncü dili öğrenebildiklerini göstermektedir. Kurumlarımızda İngilizce branş dersi olarak değil, haftanın beş tam günü, 4 farklı İngilizce öğretmenimiz tarafından verilmektedir. Web sitemizdeki  ‘ ÇİFT DİLLİ EĞİTİM’ linkini tıklayarak İngilizce eğitimimiz ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Anasayfa | Hakkımızda | Neden Adile Teyze | Basında Biz | Site Haritası | İletişim

Anaokulu Eğitim Programlarımız | Çocuk Kulübü Eğitim Programlarımız | Yaz Okulu Eğitim Programlarımız | İngilizce Eğitim Programlarımız

Adile Teyze Eğitim Kurumları adileteyze.com web sitesinde ve adileteyze.com uzantılı subdomainlerinde hazır bulunan ya da herhangi bir şekilde bilgiler ile bağlantılı, ayrıca doğrudan veya dolaylı olarak atıf yapılan bağlantılar (“harici linkler”) üzerinden ulaşılan başka web sitelerinin bilgileri nedeniyle , doğrudan veya dolaylı yoldan gelen zararlar için sorumluluk kabul etmemektedir; buna elde edilemeyen kazançlar da dahildir. Kişisel bilgi edinme dışında, sunulan içeriklerin ve verilerin başka amaçlar için kullanılmasına veya çoğaltılmasına, sadece önceden yazılı onayın alınmasıyla izin verilmektedir
Kaynağın doğru belirtilmesi şartıyla bilimsel alıntı yapma hakkı mahfuz kalmaktadır. Lütfen tam URL ve ayrıca erişiminizin tarihini belirterek alıntı yapınız.

Her Hakkı Saklıdır. Copyright 1995 - 2022 © Adile Teyze Özel Eğitim Kurumları Ltd. Şti.

Kurumsal Gizlilik Politikası

Personel Girişi

Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.